Usuwanie modzeli  (Modzel)

Modzelem nazywamy obszar nadmiernego rogowacenia skóry na stopie, najczęściej kształtu kolistego, nieregularnego o gładkiej powierzchni barwy żółtej lub żółtobrunatnej. Dolegliwościami subiektywnymi jest upośledzenie czucia, czasem również dolegliwości bólowe podczas chodzenia.

Najczęstszymi miejscami powstawania modzeli to stawy palców, opuszki palców i główki kości śródstopia.

Do powstania modzeli dochodzi najczęściej poprzez źle dopasowane obuwie, nieprawidłowości anatomiczne stóp, otyłość,  atrofie tkanki podskórnej na części podeszwowej stóp.

Po dobraniu odpowiedniego zabiegu w gabinecie podologicznym jestem wstanie usunąć zrogowacenia skóry oraz dobrać odpowiednie odciążenia i środki do codziennej pielęgnacji domowej, które sprawią że zapobiegniemy pogłębianiu się dalszych zmian i poprawimy komfort podczas chodzenia.

Usuwanie odciska  (Odcisk)

Jest to reakcja obronna skóry na miejscowy ucisk, w postaci zwiększonego wytwarzania spłaszczonych komórek rogowych. Wywierany ucisk powoduje wgniatanie  twardych komórek w głąb skóry pobudzając w ten sposób ich dalsze wytwarzanie. Centralnie w nagniotku zlokalizowany jest czop rogowy, mający zwykle kształt stożka, którego ostry wierzchołek skierowany jest w głąb skóry, co może powodować podrażnienie zakończeń nerwowych i napadowy ból.

Najczęstsza lokalizacja odcisku to podeszwa stopy, pomiędzy palcami, w wałach paznokciowych, na powierzchniach stycznych.

Czynnikami prowadzącymi do powstania odcisków jest najczęściej źle dopasowane obuwie (niewygodne, zbyt ciasne), atrofia czyli zanik tkanek miękkich,oraz deformacje kostne stóp.

W gabinecie usuwanie odcisków odbywa się bezboleśnie poprzez zastosowanie odpowiednich narzędzi  i specjalistycznych opatrunków odciążających, które wspomagają regeneracje po zabiegu.

Aplikacja tamponady  (Tamponada)

Polega na umieszczeniu w wale paznokciowym miękkiego materiału opatrunkowego nasączonego odpowiednim środkiem antyseptycznym. Dzięki umieszczeniu opatrunku dochodzi do poszerzenia przestrzeni między płytką paznokciową a wałem paznokciowym. Tamponada jest ważnym elementem w korekcji wrastających paznokci. Stosowana w stanach zapalnych pomaga w odprowadzeniu treści ropnej co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia stanu zapalnego.

Rekonstrukcja płytki paznokciowej

Deformacje oraz zmiany zabarwienia płytki paznokciowej mogą być spowodowane przez różne czynniki. Najczęściej przez uszkodzenie mechaniczne (np. mocne uderzenie w palec) albo zmiany chorobowe jak np. grzybica czy onycholiza (nieprzyleganie płytki do łożyska). Zabieg rekonstrukcji płytki paznokciowej w gabinecie podologicznym polega na oczyszczeniu uszkodzonego paznokcia i uformowaniu indywidualnego paznokcia(protezy),  za pomocą najstarszej metody Josefa Greppmayera. UNGUISAN  jest to masa plastyczna z myslą o terapetycznym, medycznym zastosowaniu.

Korekcja wrastających paznokci  (Wrastanie paznokci)

Do wrastania paznokci dochodzi, gdy boczna część płytki paznokciowej wnika w otaczające tkanki miękkie prowadzące do stanu zapalnego bocznego wału paznokciowego. Najczęściej  towarzyszącymi objawami jest zaczerwienienie, obrzęk i bolesność wałów około paznokciowych. Początkowy ból jest odczuwalny tylko przy dotyku, w późniejszym okresie dochodzi do ciągłego bólu. Przy długotrwałym nieleczonym wrastaniu może dojść do pojawienia się ziarniny co w konsekwencji może doprowadzić do zakażeń bakteryjnych i  grzybiczych a także martwicy kości palucha.

Czynnikami powodującymi wrastanie paznokci są:

  • nieprawidłowe obcinanie paznokci, zbyt głębokie wycinanie kątów paznokcia,
  • noszenie źle dopasowanego obuwia (za ciasne, na obcasie, z wąskimi czubkami),
  • urazy mechaniczne (nadepnięcie, upadek ciężkiego przedmiotu),
  • wieloletnia grzybica która deformuje, osłabia i obniża tor wzrostu paznokcia,
  • uprawianie niektórych dyscyplin sportowych (piłka nożna, balet),
  • nagły wzrost wagi ciała (otyłość, ciąża),
  • uwarunkowania genetyczne

W gabinecie w sposób nieinwazyjny dokonuje korekcji wrastających paznokci poprzez zastosowanie odpowiednich klamer ortonyksyjnych, których zadaniem jest ukierunkowanie płytki paznokciowej tak aby paznokieć rósł prosto i nie sprawiał dolegliwości.  Klamry dobierane są indywidualnie w zależności od paznokcia oraz sposobu wrastania. Mogą być stosowane wśród dorosłych, diabetyków, alergików i dzieci.

Usuwanie brodawki  (Brodawka wirusowa HPV tzw. potocznie „kurzajką)

Brodawka zawana potocznie kurzajką to zmiana często o nierównej hiperkeratotycznej powierzchni wywołana zakażeniem wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV.) Problem ten dotyczy dzieci, ale może również pojawiać się u osób dorosłych. Do zakażenia wirusem dochodzi najczęściej przy skórze nad potliwej, rozmiękczonej, skaleczonej czy otartej.  Brodawki występujące na stopach mogą być płaskie lub odstające i często mylone są z odciskami, dlatego bardzo ważne jest ich prawidłowe rozpoznanie.

 

W gabinecie usuwanie brodawek odbywa się za pomocą  zastosowania elektrokoagulacji gdzie wykorzystuje się  działanie prądu elektrycznego zmiennego o dużej częstotliwości polegającej na ścięciu białka za pomocą łuku elektrycznego bądź terapii mieszanej (naturalna,chemiczna i oczyszczanie) Terapia jest j długotrwała i  aby przyniosła oczekiwany efekt wymaga od pacjenta dyscypliny i współpracy.

Terapia pękających pięt  (Pękające pięty)

Częstym czynnikiem dolegliwości pękających pięt jest sucha skóra, nadmierne rogowacenie oraz brak elastyczności. Pęknięcia powstają pod wpływem obciążenia i mogą ulegać pogłębieniu, sączeniu i krwawieniu. Zmiany te często powodują dolegliwości bólowe, których przyczyną jest noszenie nieodpowiedniego obuwia o zbyt twardej podeszwie, nadwaga, nieodpowiednia dieta (picie zbyt małej ilości wody), źle przeprowadzony zabieg pedicure, skarpety z tworzywa sztucznego.

 

Terapia pękających pięt wymaga zastosowanie odpowiednich zabiegów w gabinecie. Usunięcie twardego naskórka, opracowanie rozpadlin oraz zastosowanie odciążenia. Jak i odpowiednia pielęgnacja domowa jest bardzo ważna.

Badanie mykologiczne  (Grzybica)

Najczęstsze zmiany pojawiające się na płytce paznokciowej są spowodowane grzybicą. Są one wywołane przez dermatofity, drożdżaki lub pleśnie. Paznokieć staje się kruchy, łamliwy, matowy. Na płytce widoczne są  żółtawe, zielonkawe albo brunatne plamy a także mogą występować poprzeczne pasma. Przy nieleczonej grzybicy może dojść do destrukcji paznokcia i odwarstwienia go od łożyska.

Czynnikami  sprzyjającymi występowaniu grzybicy  jest ciepłe, wilgotne powietrze (baseny, sauny), niedosuszone stopy po umyciu, nieprzewiewne obuwie, skarpetki ze sztucznego tworzywa, chodzenie na boso w miejscach publicznych, choroby ogólnoustrojowe. Na powstanie grzybicy są także narażone osoby z obniżoną odpornością czy po przebytym urazie mechanicznym płytki paznokciowej.

Leczenie grzybicy jest długotrwałe i wymaga współpracy. Do skutecznego leczenia w gabinecie można pobrać materiał do badania mykologicznego, które określi konkretny rodzaj grzyba.

Profilaktyka stopy cukrzycowej  (Stopa cukrzycowa)

Jest to powikłanie cukrzycy.  Nieleczona przyczynia się do nieodwracalnych deformacji stóp i martwic. Do głównych przyczyn powstawania owrzodzeń zalicza się neuropatie obwodową (zaburzenia ruchowo-czuciowe), niedokrwienie (wywołane uszkodzeniem naczyń krwionośnych), infekcje, urazy mechaniczne,

W gabinecie stosuje profilaktykę stopy cukrzycowej poprzez  usuwanie niebezpiecznych zrogowaceń, dobranie odpowiednich preparatów do pielęgnacji domowej oraz edukacja pacjenta z zakresu profilaktyki i pielęgnacji stóp.

Oto 10 przykazań dla diabetyków:

  1. Myć stopy codziennie w temp. Ok 37st, nie namaczać ich zbyt długo
  2. Zawsze staranie osuszać stopy z uwzględnieniem przestrzeni międzypalcowych
  3. Nie chodzić na boso, ani w butach bez skarpetek
  4. Nosić nieuciskające skarpetki, z odpowiedniego oddychającego materiału
  5. Nosić odpowiednie obuwie, o właściwym rozmiarze, nie za ciasne, stosować specjalistyczne wkładki, jeśli jest taka potrzeba, nie pożyczać butów
  6. Codziennie dokładnie oglądać stopy i sprawdzać czy w butach nie ma np. kamyków.
  7. Natłuszczać stopy
  8. Gimnastykować stopy
  9. Pedicure wykonywać u specjalisty lub robić to bardzo ostrożnie
  10. Nie palić papierosów